niedziela, 17 czerwca 2012

Rabin


Rabin - urzędnik gminy żydowskiej. Zatrudniany na kontrakt ekspert od spraw religijnych. Jego autorytet opiera się na wiedzy (studia rabinackie potwierdzone otrzymaniem smichy - certyfikatu rabinackiego) i przykładnym (zgodnym z nakazami Tory) życiu.

Autor bloga M@sechet - judaizm i cała reszta zastrzega: “Wszelkie opinie halachiczne prezentowane na blogu w żadnym wypadku nie są wiążące! Przedstawiają tylko i wyłącznie moje prywatne poglądy. W celu otrzymania wiążącej wykładni prawa żydowskiego każdorazowo proszę skontaktować się ze swoim rabinem!”

Czy w takim razie poszczególni rabini mogą się różnić w swoich sądach? Mogą. Różnić, spierać, konsultować. Konsultacje przyjmują postać tzw. responsów rabinicznych - pytań kierowanych do szczególnie szanowanych uczonych żydowskich i uzyskiwanych na nie odpowiedzi.

Rabin musi znać Tanach (Biblię Hebrajską, której najważniejszą część stanowi Tora), Talmud, kodeksy prawa (np. Szulchan Aruch), a także spisywane na przestrzeni wieków responsy rabiniczne. Jednym z najważniejszych, cytowanych do dziś komentatorów Tory był żyjący na przełomie XI / XII wieku Raszi (Rabbi Szlomo Jicchak). Jego komentarze słynęły z przejrzystości i prostoty.

Boaz Pash - Naczelny Rabin Krakowa. Uroczo roztargniony człowiek, mówiący wieloma językami (czasami kilkoma naraz). Nic dziwnego, skoro posługę rabiniczną pełnił w wielu krajach. Przystępny i - takie jest moje odczucie - wyluzowany, co być może kłóci się ze stereotypowym wizerunkiem ortodoksyjnego rabina, ma za to wielkie znaczenie w kontakcie z ludźmi, których bardziej niż religia łączy tożsamość.

Rabin Pash-wykładowca mówi ciekawie, obrazowo, a słowa gęsto okrasza humorem. Licznymi pytaniami wciąga słuchacza w swoją opowieść. Może trudno z takiego wykładu sporządzić notatki, ale uczestniczy się w nim przyjemnie.


Nasi rabini... Od lewej: Boaz Pash - Naczelny Rabin Krakowa, Edgar Gluck - Naczelny Rabin Galicji, Eliezer Gurary - Rabin Chabad Lubawicz.  
“Na kominku ogień płonie,
W izbie ciepło jest,
Rebe uczy małe dzieci
Pisać alef - bejz.”
 
Fot. Marek Lasyk. Źródło. 

“Uczcie się dzieci bez strachu,
Każdy początek jest trudny.
Szczęśliwy, kto uczył się Tory,
Czy trzeba człowiekowi czegoś
więcej?”


“Kiedy starsze dzieci będziecie,
Same zrozumiecie,
Ile w tych literach płynie łez,
Ile w nich lamentu jest.”

/fragmenty piosenki “Ojfn pripeczik” - “Na kominku”, tłum. z jidysz Przemysław Piekarski/ 

3 komentarze:

 1. Witam
  Znowu pozwoliłam sobie podzielić się informacją (o pewnej szafie i zawartości jej zamaskowanej skrytki)

  http://www.silesiakultura.pl/aktualnosci_det.php?id=3767&f_search_text=&page_no=&target=&rodzaj=&typ=&id_gminy=&id_powiatu=&since_year=&since_month=&since_day=&since_hr=&since_min=&till_year=&till_month=&till_day=&till_hr=&till_min=&bez_zdjec=&bez_opisow=&publikuj=&order_by=

  http://www.facebook.com/media/set/?set=a.352149548188849.77293.341136099290194&type=3

  Pozdrawiam
  Joanna M.

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. Dziękuję, Joasiu. Z zainteresowaniem przeczytałam, a także umieściłam link na fejsie. Serdeczności.

   Usuń
 2. Polecam się... :-))
  Joanna

  OdpowiedzUsuń