czwartek, 13 października 2011

Ulica (Ż)żydowska


Sukiennicza, Żydowska, Józefa - trzy kolejne nazwy tej samej ulicy. Ostatnia, nadana w XIX wieku i aktualna do dzisiaj, nie upamiętnia biblijnego świętego, tylko zaborcę - cesarza Józefa II, który podczas swojej wizyty w Krakowie w 1773 roku nocował na Kazimierzu. Dawny "Pałac Wojewodziński", w którym zatrzymał się cesarz, to dzisiaj zaniedbana kamienica na rogu ulic Krakowskiej i... Józefa właśnie.

Róg ulic Józefa i Bożego Ciała, fotograf nieznany, lata 20-te XX wieku. Źródło, także publikacja w "Krakowski Kazimierz. Dzielnica żydowska" Stanisława Markowskiego.6 komentarzy:

 1. Pomieszanie czasów... A może nie pomieszanie, tylko przenikanie?

  OdpowiedzUsuń
 2. Byłam tu. Zaglądałam na podwórka i w sienie domów. Wrócę tu jeszcze.

  OdpowiedzUsuń
 3. Elu, pomieszanie... przenikanie... pamięć...
  Kankanko, podwórze widocznej na zdjęciu narożnej kamienicy to najsłynniejsze podwórko Kazimierza. To, które grało w wielu filmach (m.in. "Liście Schindlera"). Malownicze, żydowskie... Tylko knajpy bardzo się tam rozpanoszyły, za bardzo :( Zwłaszcza "Stajnia" zrobiła paskudny, całoroczny foliowy "tunel" :(:(:(

  OdpowiedzUsuń
 4. Wiesz, jak się chce zobaczyć dawne, odeszłe, zaginione to nam serce i dusza przed oczy postawią.
  Starałam się nie widzieć świata współczesnego. Szukałam czasu w detalu: kracie, balustradzie, klamce....

  OdpowiedzUsuń
 5. Trudniej z ludźmi, prawda? Dlatego lubię "wyciągać" te postaci sprzed 100 lat i "stawiać" obok współczesnych samochodów, znaków drogowych i przede wszystkim nas samych.
  Tu mała dygresja... technicznie wszystko j.w. robi Piotr :)

  OdpowiedzUsuń
 6. Te zdjęcia oglądam z zapartym tchem!

  OdpowiedzUsuń