wtorek, 27 sierpnia 2013

Fascynująca nuda


Cracovia Iudaeorum 3D. Rzecz o wystawie czasowej, która w krakowskiej Synagodze Starej gościć będzie do kwietnia 2014 roku.

Nie na darmo na egzaminie pisemnym wybrałam kiedyś temat: “Ulica żydowska - osadnictwo Żydów od Średniowiecza do XIX wieku - miejsca i ich przeobrażenia”. Ten temat mnie fascynuje! Działki osiedleńcze, granice miasta żydowskiego, lokalizacje nieistniejących obiektów (synagogi, kirkuty). Tak w Krakowie, jak i Kazimierzu (od 1335 do 1800 oddzielne miasto).

Plansze z cyfrowymi rekonstrukcjami urbanistycznymi (a więc de facto żadne 3D), do tego trochę archeologii (naczynia z hebrajskimi inskrypcjami) i numizmatyki (brakteaty). Powiem tak: osoba średnio zainteresowana tematem znudzi się i rozczaruje. Ja spędziłam w niewielkim pomieszczeniu (dawna sala modlitewna kobiet) dwie, trzy godziny i dodatkowo zakupiłam książkę :D To zbyt dobra i obszerna publikacja, by ją nazwać katalogiem.

Smakowita wystawa, nowa książka, słońce, włóczęga po Kazimierzu, obiad i kawa na jakimś ustronnym podwórku, którego adresu nie zdradzę :) Takie dni zachowuje się w pamięci na długą jesień, która - mam nieodparte wrażenie - tuż, tuż.2 komentarze:

  1. Wybieram się w sobotę do Krakowa, będę pamiętać o wystawie:)

    OdpowiedzUsuń
  2. Oj tak. Olu, tez lubie takie dni;))
    Serdecznosci.

    OdpowiedzUsuń