wtorek, 29 stycznia 2013

Elementarz


To jest cheder, a tam stoi młyn. Cheder to szkoła. Josek uczy się w chederze. Josek to Żyd. To jest książka Joska. A tu hebrajskie litery. Alef... Bet... powtarza chłopiec. To jest tate Joska. Tate jest dumny z syna.

To jest droga. Drogą jedzie wóz. Na wozie siedzą Żydzi. To jest Josek, a to jego tate. Tam jest kirkut. Kirkut to cmentarz żydowski. Tu stoi Niemiec. Niemiec trzyma karabin.

To jest cheder, a tam stoi młyn.
Cheder jest pusty.Działoszyce. Dawny budynek chederu. Na drugim planie pozostałości młyna.

6 komentarzy:

 1. Nie ma dnia żebym nie zaglądała tutaj chociaż ukradkiem,choć przez jedną minutę i zawsze jestem pod wielkim wrażeniem Takiej twórczości.
  "Elementarz" niesamowicie akirny niczym "Ballady i romanse " W. Broniewskiego

  Pozdrawiam adrescznie.
  Małgorzata

  OdpowiedzUsuń
 2. Cóż to się stało,że literki pomieszalo?
  Wiersz niesamowicie smutny...
  Pozdrawiam serdecznie !!!
  Małgorzata

  OdpowiedzUsuń
 3. Twój tekst działa na emocje... Jeśli elementarz to i koniecznie Falski. Warto pamiętać, że Falski razem m.in. ze Słonimskim podpisali słynny list 34-ech przeciw represjom ustrojowym. Jeśli Falski to i interesująca historia, którą poniżej przywołam cytując ze źródła: " Inną ciekawostką związaną z tekstem "Elementarza" jest postać jego bohaterki, obecnej w słynnym zdaniu Ali. Była nią urodzona w 1922 roku Alina Margolis, z której mamą Marian Falski się przyjaźnił. Kiedy Ala skończyła siedem lat, Falski przyniósł jej w prezencie "Elementarz", z dedykacją "Ali z Elementarza - Autor"; niżej dopisał: "Ala ma kota". Ala została lekarką i działaczką społeczną, brała udział w powstaniu w getcie warszawskim, była żoną Marka Edelmana. Alina Margolis-Edelman jest autorką książki "Ala z elementarza", wspomnień z czasów dzieciństwa przed wojną i dorastania w jej trakcie. Tekst "Ali z elementrza" stał się podstawą monodramu Zuzanny Fijewskiej-Maleszy, którego premiera w reżyserii Agnieszki Glińskiej i scenografii Agnieszki Zawadowskiej, odbędzie się 17 grudnia 2011 roku. Alina Margolis-Edelman zmarła w 2008 roku."
  Pozdrawiam

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. Polecam także "Tego, co mówili, nie powtórzę..." Aliny Margolis-Edelman.

   Usuń
 4. aro 51

  smutny elementarz :(

  OdpowiedzUsuń