piątek, 13 sierpnia 2010

Agata i Wiera


Agata Tuszyńska jest niezwykłą pisarką. Pisze jak mówi, mówi jak pisze. Prosto i pięknie. Nie używa zbędnych słów. Wszystkie razem tworzą opowieść, w której fabułę i klimat wchodzę zawsze z niekłamaną przyjemnością. Lubię słuchać Agaty.


Na jesieni ma się ukazać jej kolejna książka. Niezwykła Agata napisała biografię niezwykłej Wiery. Czy ktoś słyszał o Wierze Gran? Urodziwa i utalentowana kobieta, karierę żydowskiej śpiewaczki zrobiła jeszcze przed wojną. W warszawskim getcie występowała razem z Władysławem Szpilmanem, który jej akompaniował. W swoich wspomnieniach nie poświęca jednak Wierze ani słowa.

Powojenne oskarżenia artystki o współpracę z Niemcami znalazły swój finał w sądzie. Jak najlepszy dla Wiery - uniewinniający. Pomimo tego, przez długie lata i w wielu zakątkach globu (m.in. Izrael, Wenezuela) wciąż będzie odrzucana i bojkotowana z jednego tylko powodu - pomówień. Określenie "gestapowska kurwa" okaże się życiowym stygmatem Wiery. "Bo gdy życie coś potarga, nie pomoże żadna skarga, nie pomoże nikt i nic..." śpiewała.

Nie jestem pewna, czy książka Tuszyńskiej rozstrzyga dylemat winy bohaterki i czy Tuszyńska mogłaby to zrobić lepiej, niż stosowny sąd. Z pewnością nie taki był zamysł autorki, o której Miłosz powiedział: "(...) pisze z maksymalnym obiektywizmem, wnioski pozostawiając czytelnikom". Na to liczę i tym razem, niecierpliwie wypatrując jesieni...


13 komentarzy:

 1. Nie miałam okazji czytać książek Tuszyńskiej, jakoś nie trafiłam. Może po Werę sięgnę?

  OdpowiedzUsuń
 2. Narobiłaś mi smaku na tę książkę!
  Po raz kolejny jestem pod wrażeniem Twojej pasji i entuzjazmu! Pozdrawiam Cię Olu najmocniej!

  OdpowiedzUsuń
 3. Olciu potrafisz zachęcić;)
  Tylko nie szkoda było na tą książke wylać kawci (herbaty)?!
  Pozdrawiam :)

  OdpowiedzUsuń
 4. Monotemo, polecam także (z kręgu moich zainteresowań) "Singer - pejzaże pamięci" oraz "Rodzinną historię lęku". Pewnie pojawią się też na blogu:)
  http://tuszynska.wydawnictwoliterackie.pl/ksiazki.php
  Magódko, dziękuję serdecznie!
  Mój magiczny świecie, pewnie że byłoby szkoda, ale to na szczęście tylko broszura reklamująca książkę, która ukaże się w październiku.
  Pozdrawiam weekendowo!

  OdpowiedzUsuń
 5. Lubie Tuszynska i bardzo chetnie kupie ksiazke jak tylko pojawi sie na rynku, a wiec do pazdziernika... :-) Milej niedzieli. M

  OdpowiedzUsuń
 6. Zatem czekamy na jesień !!! że warto, wie każdy kto choć raz zetknął się z twórczością pani Tuszyńskiej. Potem wszystko "smakuje" inaczej. "Singer-pejzaże pamięci" przeczytne,a teraz dzięki Tobie niecierpliwie wyglądam pierwszych kasztanów...
  Pozdrawiam ciepło :)

  OdpowiedzUsuń
 7. Efekt z rozlaną kawą na okładce... wstrząsający ;] Mam nadzieję, że okładka przetrwała, albo że to zwykła fotka z netu XD
  Tuszyńskiej jeszcze nie czytałam, tak, przyznaję się bez bicia, ale dzięki tobie na pewno ją poznam :) Nie jestem tylko pewna reakcji emocjonalnych, jakie zajdą we mnie po tego typu fabule... Ale postaram się podejść do niej równie obiektywnie, jak pisarka.

  Pozdrawiam serdecznie :)

  OdpowiedzUsuń
 8. Ciekawa jestem skąd wydostałaś egzemplarz skoro piszą tu i ówdzie,że wydana będzie we wrześniu lub październiku, hę? U mnie nie ma, ale jak dopadnę to przeczytam z miłą chęcią, choć nie przepadam za biografiami. Zachęciłaś mnie opisując sposób pisania autorki, prosto, to tak jak lubię. Pozdrawiam serdecznie:)

  OdpowiedzUsuń
 9. Moje Drogie, spieszę donieść, że aż tak nie niszczę książek;) nie mam też "chodów" w wydawnictwie;) To była tylko ulotka reklamująca książkę:):):)
  Widzę, że Agata Tuszyńska ma niemałe grono wiernych czytelniczek. Kto do niego jeszcze nie należy, mam nadzieję, że przynajmniej się nie rozczaruje.
  Wszystkim życzę - już teraz - miłej lektury!

  OdpowiedzUsuń
 10. Tk książki tej autorki są bardzo ciekawe i wspaniale napisane...nie znam wszystkich, ale te które czytałam zauroczyły mnie...najbardziej o Singerze.
  Zapewne i ja kupie tę o której piszesz...pozdrawiam

  OdpowiedzUsuń
 11. Jesienią będę w Polsce, więc poszukam w księgarni polecane książki tej autorki. Tematyka kobieca, zachęca do czytania.Pozdrawiam.Bożena

  OdpowiedzUsuń
 12. Kass, Bożenko, ja już zamówiłam w "Czytaniu". Żartuję, ale jeśli Pani Dominika przeczyta tego posta - sama odłoży mi pierwszy egzemplarz:):):) Byłam na spotkaniu autorskim tej książki (ciekawe, prawda?, skoro jeszcze nie wyszła) w ramach tegorocznego Festiwalu Kultury Żydowskiej. Sala pękała w szwach, jak zawsze na wieczorkach z Agatą Tuszyńską, a Ona tak pięknie mówiła i czytała... Ech!

  OdpowiedzUsuń
 13. dla zainteresowanych: recenzja tej ksiazki na blogu:

  http://www.dziennikparyski.com/2010/11/agata-tuszynska-o-wierze-gran.html

  OdpowiedzUsuń