środa, 28 maja 2014

Mechica


- “Już po mnie” - szepnęłam Piotrowi, widząc mężczyzn wnoszących parawan do głównej sali modlitewnej krakowskiego Templa. Oznaczało to tylko jedno: za chwilę będę musiała opuścić dogodny punkt obserwacyjny i usiąść za przepierzeniem. Dlaczego? Bo jestem kobietą, a kobiety i mężczyźni w synagodze modlą się i świętują - np. uroczystość bar micwy oddzielnie.

Miałam jednak trochę szczęścia. Po pierwsze rodzina chłopca nie należała do ortodoksyjnych (o czym najdobitniej świadczył strój jego matki), a zatem wspomnianego podziału nie przestrzegano restrykcyjnie. Po drugie kobietom udostępniono także balkon, skąd widok był o… całe piętro lepszy niż z ławek na parterze. Mogłam też dawać Piotrowi dyskretne znaki, co jeszcze warto sfotografować.

Mechica - hebr. przegroda, parawan, przepierzenie. Stosowana w synagodze by zapewnić rozdział mężczyzn od kobiet.


Mała Synagoga. Wrocław. Miejsce dla kobiet (za firankami) wydzielone w głównej sali modlitewnej męskiej.


Synagoga Chewra Lomdei Misznajot. Oświęcim. Miejsce dla kobiet (za wewnętrznymi oknami z firankami) w oddzielnym pomieszczeniu, bezpośrednio przylegającym do głównej sali modlitewnej męskiej.


Synagoga Kupa. Kraków. Miejsce dla kobiet na balkonie, emporze, galerii nad główną salą modlitewną męską. W przypadku tej synagogi empora ma kształt litery U (nie występuje jedynie na ścianie wschodniej) i dodatkową zabudowę z okienkami.

3 komentarze:

 1. Witam! Nie jestem obeznana z tą tematyką, ale chętnie czytuję Bobe Majse i mam jedno pytanie. Dlaczego ta synagoga krakowska nazywa się Kupa? Jakoś dziwnie sie kojarzy... Pozdrawiam!

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. Miło mi, że chętnie tu zaglądasz. Serdecznie zapraszam!
   "Kupa" to po hebr. "kasa". Synagoga o tej nazwie (niegdyś także Szpitalna i Ubogich) została ufundowana z pieniędzy gminy, z przeznaczeniem dla całej społeczności żydowskiej.

   Usuń
 2. Dziękuję! Serdecznie pozdrawiam!

  OdpowiedzUsuń