piątek, 6 stycznia 2012

Żyd


W myślach, sercu i na języku...
Bobe Majse tak ma :)

Zdjęcie zrobione przed Teatrem Polskim w Bielsku-Białej.

12 komentarzy:

 1. Czy Bobe Majse moglaby zyc jako Zydowka z religijnej rodziny, zgodnie z tradycja i zasadami religii, czy wyobrazalabys sobie takie zycie?

  Anonimowa

  OdpowiedzUsuń
 2. Anonimowo, Bobe Majse :) jest ateistką i żadna religia (nie tylko judaizm) nie interesuje jej :) w celu osobistego wyznawania :)
  Jeśli zapytałaś tak po prostu, to odpowiedź j.w. jest wyczerpująca, ale jeśli w kontekście tego konkretnie posta, to dodam, że jedno z drugim nie stoi w konflikcie.

  OdpowiedzUsuń
 3. no, wreszcie Bobe sie obudzila i zechciala cos skrobnac... A tu lud glodny majsowania, w kolejne dni nowego roku w napieciu odpala net, a tu nic.
  I wreszcie wypelzlas spod cieplego kocyka. Ale 6 dni milczenia... Tego sie nie robi..

  A co do slowa rzeczonego w okreslonym miejscu ukontextowionego... Czy znasz spektakl Palygi?
  A jesli nie znasz to polecam. A jesli znasz, to co powiesz?

  PS modelka pisac nie pozwala, nosem traca, pieszczot sie domaga..
  Wiec post krotki

  OdpowiedzUsuń
 4. bardzo podoba mi się to zdjęcie

  OdpowiedzUsuń
 5. no tak, nie kliknalem na "teatr w bielsku", stad moje pytanie glupie troche;-)
  Ale to poranek, pozycja horyzontalna, z lozka nie moge sie zebrac. Ani nie chce jeszcze:-)

  OdpowiedzUsuń
 6. Andrzeju, nie pisałam postów, ale kilka maili mi się udało :):):) Twoje pytanie jest jak najbardziej na miejscu, gdyż spektaklu nie widziałam i wiem tyle, co ze stronki teatru. Skoro polecasz, to napisz proszę garść wrażeń.
  Martu, często "robi się" zdjęcia z odbiciem w okularach, lub kałuży. Najważniejsze, co to odbicie przedstawia ;)
  Pozdrawiam Was serdecznie, długoweekendowo.

  OdpowiedzUsuń
 7. Bobe no dokładnie chodziło mi przeciez o treśc tego odbicia..ja to zdjęcie odbieram jako taka przenośnię z wymalowanym "piętnem" na twarzy.

  OdpowiedzUsuń
 8. Dobrze. pozwolisz, ze tu, publicznie swoje 3 grosze rzuce.
  Spektakl jest prosty w formie, i to jego ogromny plus. Rozmowy w pokoju nauczycielskim.Punktem wyjsciajest propozycja nadania imienia szkole zydowskiego mieszkanca i, jesli dobrze pamietam, takze darczyncy. Niby rzecz prosta. Jesli byla to postac uczciwa, to dlaczego nie. Ale jest problem... tytulowy.
  I nie tylko o sama niechec do obcych, innych jako takich tu chodzi. W tym miasteczku naznaczonym pietnem wojny, zbrodni, hololaustu nikt nie jest "czysty" Kazda rodzina w ten czy inny sposob skorzystala na eliminacji Zydow. I kazda ma jakies grzechy, trupy w szafach pochowane. Wszystko wychodzi w czasie tej rady pedagogicznej.
  Dodatkowo- to jest teatr na uboczu, prowincja, nie bojmy sie tego slowa. Czesto w spektaklach to wychodzi. Ale akurat ten jest zagrany profesjonalnie, aktorzy daja z siebie wszystko. Poziom glownych scen polskich spokojnie.
  Do tego magia malej sceny. Ten bliski kontakt z widzem.
  Polecam.
  Aaa i dyskusje po spektaklu jakie ciekawe. Bo taka zwykle jest konwencja tej sztuki- rozmowy po.
  Jakie kompleksy, jakie opory ta sztuka wywoluje.
  Trzeba zobaczyc.

  OdpowiedzUsuń
 9. Andrzeju, no i "stało się". MUSZĘ zobaczyć ten spektakl. A jak Bobe Majse musi, to zobaczy :) Wcześniej, czy później.
  Bardzo Ci dziękuję!

  OdpowiedzUsuń
 10. Bo np. zaglądam tutaj: http://www.teatr.bielsko.biala.pl/index.php?s=3&fun=more&id=503
  Przyglądam się zdjęciom i... toż to jacyś przebierańcy, a nie Żydzi. Karykaturalne brody, pejsy, a małych talitach i cyces nie wspomnę... Trochę mnie to "przeraziło" :) i odstraszyło od sztuki.

  OdpowiedzUsuń
 11. to byla glosna rzecz. i wywolala ferment w srodowisku.
  http://www.teatry.art.pl/!recenzje/zyd_tal/cpta.htm

  http://www.jewish.org.pl/index.php/pl/kultura-i-sztuka-mainmenu-63/1475-qmydq-pasygi-zdobys-gs-nagroda-rporcie-w-gdyni.html

  ale oczyw. prawica sie uruchomila, i jak to w takich sprawach swoje kompleksy zintelektualizowala, zracjonalizowala i spektakl zjechala. Na salonie 24 tego bylo troche. teraz nie moge znalezc

  OdpowiedzUsuń
 12. Pełno takich napisów. Często z dopiskiem nazwiska lub np. klubu sportowego. W pojęciu"twórców" są obelgą. Kulturowa, wyznaniowa i narodowa inność jest obelżywa. Smutne i groźne:(

  OdpowiedzUsuń