czwartek, 5 maja 2011

Jakie?


Optymistyczne? Pojednawcze? Intrygujące?


Zdjęcie (zamieszczone za wiedzą i zgodą właściciela) pochodzi z kolekcji bg. Jeszcze niejeden przedmiot, dokument, czy fotografię będziecie mieli okazję podziwiać na Bobe Majse.
U kolekcjonera spędziliśmy kilka godzin. Wszystko mogłam dotknąć, obejrzeć z bliska, a Piotr spokojnie uwiecznić "na kliszy" ;)
To dopiero przedsmak, ale już teraz nadmienię, że kolekcja judaików jest do sprzedania.

3 komentarze:

 1. Oj, to chyba stracisz majatek:) Bardzo ciekawa scena i z pewnością rzadko spotykany temat chyba jednak pojednania, a moze właściwie tolerancji.
  Pozdrawiam:)

  OdpowiedzUsuń
 2. Bardzo nietypowy temat. Taki "łącznikowy". Trochę razi uwspółcześnienie postaci (Maria przypomina dziewczynkę idącą do Pierwszej Komunii), ale czego wymagać po dwudziestoleciu (jak sądzę)...:)

  OdpowiedzUsuń
 3. Hmmm... no na pewno "historyzujące" :) Takie zabiegi osadzania scen nowotestamentalnych (choć to wprowadzenie Marii do Świątyni to bardziej temat apokryficzny i nie taki znowu rzadki w sztuce i pobożnych "sztuczkach" - bo pojęcia nie mam jak klasyfikowac te pobożne obrazeczki ;)) w realiach międzytestamentalnych ;) znane są od czasów dojrzałego średniowiecza w sztuce zachodnioeuropejskiej.

  I na tym "kostiumie" się kończyło, bo opowieść apokryficzna wzmiankuje, jak to arcykapłan wprowadził małą Marię do Świętego Świętych ;P

  No ale przynajmniej się starali i może dzięki takim "dewocyjkom" jedna czy druga góralka przestała myśleć, że się Matka Boska pod Giewontem urodziła ;)

  Zatem i optymistyczne i pojednawcze... i historyzujące ;)

  Pozdrawiam :)

  OdpowiedzUsuń