niedziela, 6 lutego 2011

Wyjątkowa macewa


Na grobie Henryka Halkowskiego stanęła macewa. Dekoracja w stylu wycinanki żydowskiej, której mistrzynią jest była towarzyszka życia Henryka - Marta Gołąb. Motyw przewodni - jeleń. To jeden z najczęściej spotykanych symboli w żydowskiej sztuce sepulkralnej. Może wskazywać imię zmarłego, wszak Henryk to Hirsz (jid.), Cwi (hebr.), czyli jeleń. Częściej symbol ten świadczy o przynależności do pokolenia Naftalego, lub nawiązuje do cytatu z Pirke Awot (Sentencje Ojców): "Bądź silny jak lampart, lekki jak orzeł, szybki jak jeleń i śmiały jak lew, aby wypełnić wolę twego ojca w niebie."

Drzewo Życia - symbol z kręgu mistycyzmu żydowskiego. W głównym dziele tego nurtu - księdze "Zohar" - Bóg jest rosnącym w raju Drzewem Życia, na gałęziach którego przysiadają dusze sprawiedliwych. Jeleń stojący pod drzewem to artystyczny wyraz nadziei na życie wieczne.


A oto dlaczego macewę nazwałam wyjątkową...

8 komentarzy:

 1. Czytając Twoje posty ciągle dowiaduję się czegoś nowego. Piękny cytat, ciekawa macewa i duża dawka wiedzy. Zaraz idę czytać o żydowskich wycinankach i ich symbolice. Pozdrawiam serdecznie.

  OdpowiedzUsuń
 2. Macewa jest wyjątkowa. To niesamowite, jak bardzo tych dwoje było ze sobą mocno związanych. To piękne. Dziekuje, ze o tym piszesz, pan Henryk byl nam bardzo bliski.

  OdpowiedzUsuń
 3. Ot ciekawostki u Ciebie! Faktyczniue kazdy post to wspaniala lekcja dla laikow takich jak ja!
  Dziekuje i pozdrawiam :)

  OdpowiedzUsuń
 4. Bardzo ciekawe fakty. Pozdrawiam z Warmii.

  OdpowiedzUsuń
 5. A ja dziękuję za podlinkowanie pani Marty Gołąb. Jestem absolutnie zafascynowana jej wycinankami i skrzętnie zbieram okruchy informacji na ten temat. Baaardzo dawno temu widziałam ciekawy film o niej, opowiadała o technice i inspiracjach, ale to bardzo niewiele biorąc pod uwagę taki kunszt. Pozdrawiam!

  OdpowiedzUsuń
 6. Kaprysiu, Wildrose - cieszę się.
  Bejlo, brakuje Henryka Halkowskiego...
  Bożeno, witam Cię na Bobe Majse :) Ja także jestem zafascynowana wycinankami Marty Gołąb.

  Cieszę się, że macewa Wam się podoba. Byłam ciekawa, co w końcu stanie na grobie Pana Henryka.
  Pozdrawiam Was serdecznie.

  OdpowiedzUsuń