wtorek, 26 kwietnia 2016

Bard


Mieszkał w tej kamienicy, ale nie w tym mieszkaniu. W oficynie - tylko tyle wiadomo. W oficynie, czyli od podwórza. Przy Berka Joselewicza 5 w Krakowie Mordechaja Gebirtiga uczczono pamiątkową tablicą, a od niedawna klimatyczną wystawą, którą można podziwiać z poziomu ulicy. 

W biednym, zimnym, piwnicznym lokum także mieszkali Żydzi. Świadczy o tym zachowany ślad po mezuzie. Ślad przykryty współczesną mezuzą. Szkoda. Wielka szkoda. 



4 komentarze:

  1. 'Ślad przykryty współczesną mezuzą. Szkoda. Wielka szkoda.'

    ? Czy 'wspolczesna' mezuza nie jest znakiem, ze zycie sie toczy, tradycja trwa?

    OdpowiedzUsuń
    Odpowiedzi
    1. Nie powinno się zakrywać przedwojennego, oryginalnego śladu. Wystarczyło umieścić współczesną mezuzę poniżej / powyżej / obok.

      Usuń
  2. Szanowna Pani,
    Bardzo dziękujemy za miłe słowa o Poetyckim Warsztacie Mordechaja Gebirtiga, "Jedynym miejscu na świecie gdzie piosenki Mordechaja Gebirtiga słychać dzień i noc". Całkowicie zgadzamy się z Panią, że nie należy zakrywać śladów starej przedwojennej mezuzy. Dla nas to też bezcenny ślad i bezcenna pamiątka. Dlatego chcąc podkreślić, że żydowskie życie choć symbolicznie powróciło na Berka Joselewicza 5 przybiliśmy nową mezuzę obok śladów starej, zachowując stare przedwojenne gwoździe i eksponując ten ślad. Uroczystość miała miejsce 2 lipca 2014 roku, a mezuzę wbijały Shura Lipovsky, Ellie Shapiro i my niżej podpisane.
    Serdecznie zapraszamy Panią do odwiedzenia naszej strony gdzie można zobaczyć filmik z przybijania mezuzy. http://mordechaj-gebirtig.pl/chronicle/
    Bardzo prosimy o podanie nam Pani adresu mailowego, będziemy Panią informować i zapraszać na kolejne wydarzenia, które planujemy.
    Serdecznie pozdrawiamy
    Anna Jeziorna i Natalia Jeziorna
    memorial@mordechaj-gebirtig.pl lub galeria@2swiaty.com
    +48 660 432 976

    OdpowiedzUsuń
    Odpowiedzi
    1. Witam serdecznie,

      Bardzo dziękuję za odwiedziny i pozostawiony komentarz. Zaraz odezwę się na maila, a tymczasem chcę tylko napisać, że szalenie doceniam projekt, który Panie powołały do życia.

      Dziękuję, pozdrawiam i mocno trzymam kciuki za odnalezienie prawdziwego lokum Gebirtiga, oraz stworzenie w tym miejscu muzeum.

      Serdecznie pozdrawiam.
      Bobe Majse

      Usuń