środa, 27 sierpnia 2014

Pęknięcie


 
Jedwabne. Miejsce, gdzie 10 lipca 1941 roku Polacy spalili Żydów. W oddali kościół katolicki.

2 komentarze:

 1. Podziwiam Pani pasje. Mnie tez imteresuje historia i fascynuje kultura zydowska.
  Nie rozumiem jednak tego zestawienia w podpisie do powyzszego zdjecia (nawiasem mowiac jak i inne zdjecia pana Piotra bardzo interesujacego).
  Powiedzialam delikatnie 'nie rozumiem' choc wyczuwam tutaj pewna nute ... niecheci wobec Kosciola Katolickiego (/)
  Pierwszy kosciol katolicki zostal wybudowany w Jedwabnem w 1417 roku wiec nie wiem dlaczego dziwi (drazni?) Pania obecnosc katolickiej swiatyni tej miejscowosci

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. Proszę Pana, ani nie dziwi, ani nie drażni mnie obecność kościoła katolickiego tak w Jedwabnem, jak i w innych miejscowościach. Jeśli mój przekaz jest niejasny, postaram się dać krótkie wyjaśnienie. Zdjęcie, tytuł posta i historia - dopiero te trzy rzeczy łącznie pozwalają zrozumieć, o co chodzi. W Jedwabnem dokonano strasznej zbrodni. Uczynili to sąsiedzi, Polacy wyznania katolickiego na Polakach wyznania mojżeszowego. Jak to się ma do nakazów religii? Nijak. Ówczesny proboszcz Jedwabnego nie zrobił nic, by zapobiec masakrze, a istnieją przekazy ocalonych poświadczające, że Żydzi prosili go o wstawiennictwo, podobnie jak i o udzielenie chrztu (jak przerażony, jak zaszczuty musi czuć się człowiek, by w takich okolicznościach "chcieć" zmienić wiarę). Nie zrobił nic. Jak to się ma do nakazu miłości bliźniego? Nijak. I to jest właśnie tytułowe "pęknięcie". Dlatego Gwiazda Dawida na tle kościoła to wyrzut i oskarżenie. Jakże słuszne.

   Usuń