poniedziałek, 7 października 2013

Radość


Radość, wielka radość! Gdy widzę kolejną wyremontowaną synagogę, kolejny zadbany kirkut. Niewygodny temat i nierentowny obiekt dla jednych, powinność i wyzwanie dla innych. Do tych drugich mi bliżej, z tymi innymi mi po drodze.

Z sentymentu i dla porównania… Nasze stare zdjęcia i nowe, wspaniałe strony www odmienionych jak za dotknięciem czarodziejskiej różdżki miejsc. 


Synagoga w Dąbrowie Tarnowskiej. 2007.


 Synagoga w Dąbrowie Tarnowskiej. Detal. 2007.


Synagoga w Dąbrowie Tarnowskiej. Detal. 2007.

Synagoga w Zamościu. 2006.


Synagoga w Zamościu. 2006.
Centrum “Synagoga” Fundacji Ochrony Dziedzictwa Żydowskiego

6 komentarzy:

 1. Faktycznie, przepieknie odnowione!
  Musze Ci opisac Olu, takie wydarzenie.Otoz bylismy na koncercie muzyki klezmerskiej , ktory odbywal sie w synagodze, w Selestat. Z okazji Dni Kultury Zydowskiej-otwarto synagogi, kirkuty, bylo zwiedzanie wspolne, indywidualne, no dosc, ze przez caly dzien troche sie dzialo.Koncert wzruszjacy, zagrany i zaspiewany w pieknym i miejscu.Wzruszenie nas zlapalo za gardlo,gdy spiewali, ze podzielonym dzewem w Polsced, bawi sie Mosze o czarnych oczach..(najpierw teksty spiewane w jidysz, tlumaczono na francuski). Na koniec koncertu publicznosc, zostala zaproszona do krotkiej modlitwy za..Francje..Rabin(pamietasz Olu te historie o tlumaczeniu kartek?To dziadek kolezanki mojej corki), na koniec powiedzial jeszcze, ze podczas calego dnia, wielu ludzi pytalo go, czy mozna by uczestniczyc w szabacie sobotnim, to go bardzo cieszy, ale niestety nikt nie chodzi do synagogi, ze wzgledow bezpieczenstwa. :((

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. Dziękuję za opowieść, a jeszcze bardziej za emocje. Ściskam.

   Usuń
 2. Serce się raduje na taki widok.

  OdpowiedzUsuń
 3. Aż chce się to zobaczyć na własne oczy...

  OdpowiedzUsuń
 4. Obie piękne. Zwiedziłam wirtualnie jedynie...
  Jak dla mnie, to jednak za daleko (z Wrocławia).
  Pozdrawiam - Ela

  OdpowiedzUsuń