Karuzela
Czymżesz była karuzela obok spalonej bimy wobec karuzeli obok płonącego getta?!
Tarnów, Plac po spalonej Synagodze Starej, zdjęcie powojenne, Źródło.
Warszawa, Plac Krasińskich, kwiecień 1943, Źródło.
A jednak... Za obie się wstydzę i za obie przepraszam.
Serce boli ... nasuwają mi się skojarzenia z tłumem oglądającym egzekucje z katem w roli głównej - niby dramat a wielka atrakcja obok ...
OdpowiedzUsuńKlikałam w źródło żeby sprawdzić, ale u mnie się nie otwiera. Pewnie się mylę, ale te domy przypominają mi te przy ulicy Stawki. Jak byłam mała pokazywał mi je tata i opowiadał,że pamięta skaczące z nich z dziećmi na rękach kobiety podczas pacyfikacji płonącego getta. Część z tych domów odbudowana jest w tej samej postaci. Mówił też o wesołych miasteczkach urządzanych przy murach getta.. Zdjęcia są wstrząsające.
OdpowiedzUsuńOtworzyło mi się źródło, które mówi o Bonifraterskiej. To spory kawałek od placu Krasińskich. Dziś przedłużeniem równoległych ulic Bonifraterskiej i Konwiktorskiej jest ulica Stawki. Być może dobrze pamiętam, a być może to inne podobne domy...
OdpowiedzUsuńTen komentarz został usunięty przez autora.
UsuńTen komentarz został usunięty przez autora.
UsuńRacja:) Poplątało mi się w głowie, a wstyd, bo czterdzieści lat mieszkałam na Starówce;)Pomyliłam Bonifraterską z Sapieżyńską, może dlatego,że dla mnie Bonifraterska to dopiero kawałek za chińską ambasadą, czyli od Franciszkańskiej, a Plac Krasińskich to przedłużenie Miodowej:)
Usuńi przypomina mi się "Campo di Fiori" Miłosza... :) ja też się wstydzę i przepraszam...
OdpowiedzUsuńTen komentarz został usunięty przez autora.
UsuńChwała!
UsuńA tam: http://www.kolejkamarecka.pun.pl/karuzela-577.htm wiecej zdjeć oraz informacji; a w tym do analitycznych atrykułów kilku…
OdpowiedzUsuńBardzo dziękuję za link! Ciekawe zdjęcia, reszta pewnie też. Zaraz poeksploruję na spokojnie.
Usuń