niedziela, 9 maja 2010

Zaproszenie do judaizmu


Niewielka (format szkolnego zeszytu), niegruba (147 stron), o przejrzystym układzie treści (Tora, kalendarz żydowski, święta, obyczaje, skrócone dzieje starożytnego Izraela) książka Ninel Kameraz-Kos adresowana jest do szerokiego grona miłośników judaizmu. Pomaga zarówno w poznawaniu tematu, jak i porządkowaniu posiadanej już wiedzy. Najbardziej zadowoleni będą czytelnicy z fluorescencyjnym markerem w dłoni, którym niestraszne robienie notatek na marginesach, zakreślanie ciekawych fragmentów, podkreślanie kluczowych pojęć. Zanim ślady flamastra zbledną, wiedza ma szansę na dobre zagościć w pamięci, oczywiście pod warunkiem częstego przeglądania owych notatek. Jeśli nie taki cel przyświecał sięgnięciu po lekturę „Świąt i obyczajów żydowskich”, wystarczy poddać się ich urokowi, dać zaprosić – choćby tylko ten jeden raz – na szabatowy czulent, uroczystą kolację sederową, purimszpil, bar micwę. Zapomnieć się w grze w drejdl, zaczytać w Księdze Estery, zapatrzeć w płomień hawdalowej świecy. Tęsknie wyszeptać: „W przyszłym roku w Jerozolimie”, lub gromko zakrzyknąć: „Mazel tow!”.7 komentarzy:

 1. Chętnie poddam się urokowi :))
  Dzięki Olu!
  Pozdrawiam serdecznie!

  OdpowiedzUsuń
 2. do wszystkich miłośników sztuki dobrej woli. jest fajna akcja w szalenie zacnej sprawie. warta przyłączenia się bez względu na różnice płciowe, religijne, czy te w politycznych zapatrywaniach.

  cel – zebranie 100 000 podpisów pod petycją do premiera z apelem o przeznaczenie 1% (dosłownie: jeden procent) z budżetu na kulturę.

  o bracia i siostry, co nie samym chlebem żyjecie, a telewizyjne igrzyska nie budzą uśmiechu na waszych pyskach! :)
  połączmy się w tym czynie obywatelskim i pokażmy, że siła nas!
  pod tym adresem można dowiedzieć się o szczegółach akcji:
  http://obywatelekultury.pl/

  albo np.:
  http://galeriabrowarna.blogspot.com/2010/05/1-na-kulture.html

  a tu można złożyć podpis:
  http://obywatelekultury.pl/zloz-swoj-podpis/

  przekażcie proszę dobrzy ludeczkowie tę wiadomość drogą blogowo-postowo-pantoflową do jak najszerszego grona odbiorców. a jeżeli wola gospodarzu, poświęć proszę dwa zdania tej akcji u siebie na blogu.
  dzięki za uwagę i z góry przepraszam jeżeli zakłuciem jakąś harmonię w postach panującą.
  pozdrawiam serdecznie z turbo szacunkiem
  obywatel kultury
  czyli jeden z was

  OdpowiedzUsuń
 3. Znam tę książeczkę... Korzystałam z niej na studiach na fakultecie z Judaizmu, doktor ciągle podśmiewywał się ze mnie, że całą wiekową wiedzę można zamknąć w małym bryku. Ja natomiast lubię książkę Leo Treppa - Żydzi: Naród,Historia, Religia. Według mnie jest to bardzo ciekawie skonstruowana praca naukowa, którą jednak czyta się jak dobrą beletrystykę. Jeśli nie ma w niej wszystkiego, to przynajmniej zdecydowaną większość. Polecam gorąco :)

  Pozdrawiam cieplutko, wiosennie :)

  OdpowiedzUsuń
 4. Kulture i obyczaje-mozna z ksiazek wyczytac,jest ich duzo.Ale zywej kultury i zwyczai nie nauczy sie goj na zywo.Jezyka prawdziwego jidisz(z kultura i glebokoscia),jak nie jestes zydem nie nauczysz sie.
  Nikt z gminy nie dopusci cie do studiowania tej tajemnicy.
  Moze Polska jest bardzo daleko posunietym przykladem nowoczesnosci,ale austria,np.jest bardzo konserwatywna-bez korzeni Matczynych-nie ma mozliwosc dostapienia lask poznania.
  Poznanie jezyka hebrajskiego nie jest problemem,ale jidisz z caloscia nie jest mozliwe
  Zydzi Wiedenscy zamkneli sie w swoim swiatku,tak daleko,ze nawet nowa niedopuszczona kasta,nie ma mozliwosci dostapic przychylku starostwa-np.emigranci rosyjscy
  Istnieja roznego rodzaju,przynaleznosci ,jak i statusu Synagogi
  Nie musze o tym pisac,bo napewno jest Ci to wszystko znane.
  Jedno pytanie tylko-czemu i dlaczego jest Zyd Polski i europejski tak bardzo podzielony?
  A propos,wielu polskich zydow jest w wiedniu,bardzo wielu,ktorzy nie uzywaja polskiego jezyka na zewnatrz natomiast dla zachowania polskiego jezyka -zatrudniaja polskie nianie
  Ojjjjjjjjjj mam tak wiele pytan,moge Cie nimi zasypywac?

  OdpowiedzUsuń
 5. Anhelli, dziękuję za podpowiedź. Ja cenię "Obrzędy i symbole Żydów" Rabina Simona Philipa De Vries Mzn. Uf! ;)
  Mydełkowapodróż, Żydzi w ogóle są bardzo podzieleni. W samym Izraelu także. Oczywiście zasypuj mnie pytaniami, a ja postaram się czerpać z nich natchnienie do kolejnych postów :)
  Wszystkim serdecznie dziękuję za odwiedziny i komentarze. Pozdrawiam.

  OdpowiedzUsuń
 6. W jednym poście i komentarzach tyle dobrych książkowych adresów:) Sięgnę jednak po "Święta i obyczaje żydowskie". Ależ ciekawie u Ciebie:)

  OdpowiedzUsuń
 7. Kaprysiu, cieszę się i zapraszam serdecznie :)

  OdpowiedzUsuń