wtorek, 4 maja 2010

Upominki


Jaki prezent uważa się za trafiony? Spełniający oczekiwania obdarowanego, uwzględniający jego zainteresowania, potrzeby, poglądy, sympatie. Voilà!


Podstawka pod szklaneczkę koszernego wina :)

Gwiazda Dawida to obok menory najważniejszy symbol judaizmu i żydostwa, symbol powszechnie rozpoznawalny. Hebrajska Magen Dawid - dosłownie Tarcza Dawida. Między legendy należy włożyć opowieść o tarczy króla-psalmisty, która - zdobna w heksagram - miała go chronić przed wrogami. Inna legenda - nawiązująca z kolei do nazwy Pieczęć Salomona - podaje, iż sygnet z heksagramem chronił władcę przed nieczystymi mocami, stanowiąc rodzaj amuletu. Pod koniec XIX wieku, wraz z narodzinami syjonizmu, Gwiazda Dawida obrana została symbolem sympatyków idei odrodzenia państwa żydowskiego. Współcześnie kojarzona jest przede wszystkim z flagą Izraela.

Hamantaszek

Ten uroczy wisiorek ma kształt hamantasza - trójkątnego ciasteczka nadziewanego makiem, lub owocami, spożywanego tradycyjnie w święto Purim - żydowski karnawał. Kształtem nawiązuje do ucha Hamana, lub kieszeni Hamana - prześladowcy narodu żydowskiego, którego spotkała sroga kara (przed powieszeniem obcięto mu uszy). Z kolei kieszeń to aluzja do łapówek, które Haman zwykł przyjmować, pełniąc funkcję wezyra na dworze króla Achaszwerosza.

Koszerna maca

Macę można nazwać pesachowym chlebem. Pieczywo bez zakwasu, jedynie z mąki i wody, płaskie, niewyrośnięte. Spożywane na pamiątkę wyjścia Żydów z niewoli egipskiej. Opuszczając Egipt w pośpiechu, tylko taki chleb zdążyli przygotować na drogę. Symbolizuje on czasy niedoli, ale i pokorę wobec potęgi Boga, który przywiódł swój lud do Ziemi Obiecanej. Maca uświetnia seder - uroczystą kolację rozpoczynającą Pesach. Jej trzy kawałki symbolizują trzy warstwy ludu Izraela: kapłanów, lewitów i pozostałych Żydów. Odłamany kawałek - tzw. afikoman - zachowuje się na zakończenie uczty. Zadaniem biorących w niej udział dzieci jest odnalezienie macy, za co w nagrodę otrzymują drobne upominki. Z wypiekiem macy (nie dłużej niż 18 minut od rozrobienia mąki z wodą) wiąże się bodaj najbardziej haniebne pomówienie Żydów o dodawanie doń krwi chrześcijańskich dzieci, a co za tym idzie - tzw. mord rytualny.

14 komentarzy:

 1. Zawsze z zainteresowaniem i przyjemnoscia czytam co piszesz i tym razem bylo nie inaczej!
  Pozdrawiam :)

  OdpowiedzUsuń
 2. Czy wiesz może, skąd się wzięło to słynne pomówienie? Przecież wobec zakazu spożywania krwi, o którym chyba wiedzieli nieżydowscy sąsiedzi, jest zupełnie absurdalne. A jednak tak popularne.

  OdpowiedzUsuń
 3. Ja od lat noszę na rzemyku tzw. Oko Salomona, jest to średniej wielkości medalik, w środku którego widnieje heksagram, czyliż Gwiazda Dawida a z tyłu i po bokach oprawiony jest symbolami z kabały :) Na tylnej stronie widnieje Drzewo Sefirot. To dla ochrony. Dostałam w prezencie i dobrze mi z nim :)
  Śliczna ta podstawka, a ja, dawno nie piłam dobrego winka ;]

  Pozdrawiam ciepło :)

  OdpowiedzUsuń
 4. oj taka mace to bym schrupala :)

  OdpowiedzUsuń
 5. dzięki Olu, świetny wpis jak zawsze...

  OdpowiedzUsuń
 6. :-) Rozmarzyłam się. Zwłaszcza na widok
  wisiorka-hamantaszka. I

  OdpowiedzUsuń
 7. Piękne przedmioty pokazujesz Olu na swoim blogu:) I do tego takie inne. I z duszą... Pozdrawiam, mama Agutka - Ania:)

  OdpowiedzUsuń
 8. Wildrose, bardzo się cieszę. Dziękuję!
  Saro, planuję posta na ten temat.
  Anhelli, w "Auchan" mają imponujący dział win, w tym izraelskie, w tym koszerne. Natomiast jeśli chodzi o moje wisiorki, to wszystkie już pokazałam na blogu (srebrny hamantaszek, złota menora i Gwiazda Dawida).
  Blogu Niedzielny, maca była pyszna!
  Raf, dziękuję za podstawkę z moim ukochanym motywem. Kiedykolwiek na nią patrzę, ciepło myślę o Was.
  Jolu, wisiorek mnie rozczula. Otrzymałam go od Sarci z Personal Breslau.
  Aniu, to wszystko za sprawą wyjątkowych prezentów i... zdjęć Piotra. Dziękujemy.
  Pozdrawiam piątkowo... weekendowo...

  OdpowiedzUsuń
 9. Bobe a może by tak coś więcej o Jarmułce. Nie jestem mocny w tematach Judaizmu a Ty jesteś moim istotnym źródłem Koniecznie Zachęcam !
  Ostatni wpis Piękny !

  OdpowiedzUsuń
 10. Tak, jarmułka!!! Prosimy!!!! Właśnie dziergam dla starszego synka taką wesołą, kolorową...
  Ha, pora się wybrać do Auchan!
  Ja też dałam komuś macę w prezencie. I bardzo się ucieszył, zrobiliśmy sobie potem ucztę. Sama mam ją w domu w standardzie, że tak powiem.
  Miło mi, że hamantaszek się udał:)

  OdpowiedzUsuń
 11. Witam Olu.Bardzo Tobie dziękuje za to ż prowadzisz tak fantastyczny i zarazem tak potrzebny blog.Zawsze interesował mnie ten temat, a dzięki Tobie stopniowo powiększam swoją wiedzę.Mam nadzieję że jak niedługo bębę w Krakowie z moją córą/Teresa/ może Ciebie poznam. Pozdrawiam:)

  OdpowiedzUsuń
 12. Saro, Marku, będzie o jarmułce na Bobe Majse. Na pewno. Najpierw jednak chciałam pokazać moją ukochaną załóżkę. To już za nami, kolej więc na nakrycia głowy.
  Sarciu, dziękuję za hamantaszka. Udał się bardzo, a i na Bobe Majse robi furorę.
  Marku, "być istotnym źródłem" to miłe i zobowiązujące zarazem. O roli rabina także pamiętam, a raczej pamięta mój pliczek-pomocniczek ;)
  Mój magiczny świecie, serdecznie dziękuję za te miłe i ciepłe słowa. Nadają sens temu blogowi. Mogłabym go oczywiście prowadzić dla siebie, tylko... po co? Do Krakowa zapraszam i chętnie się spotkam, a nawet pokażę co nieco na Kazimierzu, jeśli będziecie miały czas i ochotę. Mój email jest na blogu.
  Pozdrawiam Was mocno.

  OdpowiedzUsuń
 13. Jeśli ma być o roli rabina, to składam zamówienie na rolę rabinowej. Pamiętam, że w zerówce chciałam być pastorową - cóż, życie potoczyło się inaczej:)))))Pewnie i jedna, i druga nie ma letko, jak to mówią...:) Fascynują mnie też opisy mamy Singera w jego opowiadaniach.

  Obawiam się, że czytelnicy nie dadzą Ci spocząć...

  OdpowiedzUsuń
 14. Mama Singera... Siostra Singera... Istny "Taniec demonów"...

  OdpowiedzUsuń