poniedziałek, 7 listopada 2016

AntysemitkaStoimy przed budynkiem dawnej mykwy w Bardejowie. Piotr robi zdjęcie tablicy, upamiętniającej 3700 deportowanych w czasie wojny Żydów. Tuż przy nas zatrzymuje się kobieta. Zalewa nas potokiem słów... 

Musicie być ostrożni. Nie wierzyć w to, co czytacie. To nieprawda, że Słowacy wydawali Żydów, że ich wywozili. Pomagali im, ukrywali. A Żyd co? Nawet się nie odwdzięczył! Żyd donosił na Żyda. Oni rządzą światem, wszystkim sterują. Musicie być ostrożni. Nie wierzyć w to, co piszą. To propaganda. 

W takich sytuacjach zamrażam emocje, zachowuję pokerową twarz, pozwalam swobodnie wypowiedzieć się “rozmówcy”, czasem zadaję prowokujące pytania. 

Zauważyliśmy, że na Słowacji jest sporo Romów. Co Pani sądzi na ich temat? 

Cyganie są różni. Wielu wstydzi się za to, co robią inni. A Żyd to Żyd. Tylko pieniądz dla niego się liczy. Rządzą światem, wszystkim sterują. Musicie być ostrożni. Nie wierzyć w to, co piszą. Rozumiecie? Rozumiecie? - powtarza co chwila. 

Rozumiemy. Niestety. Aż nadto. Słowacki jest podobny do polskiego. Każde z nas mówiło w swoim języku; antysemitka dodatkowo biegle opanowała mowę pogardy i nienawiści. 

4 komentarze:

 1. Niestety... plaga antysemityzmu i nienawisci rozeszla się po swiecie juz dawno... przykre to...

  OdpowiedzUsuń
 2. Ludzi złej woli wszędzie się znajdzie, w każdym kraju... pozdrawiam

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. Oczywiście... Nie ma złych narodów, są źli ludzie.

   Usuń