niedziela, 9 czerwca 2013

Noc


Ach, co to była za noc! Krakowska Noc Synagog oczywiście :) Wszystkie otwarte, zapraszające, gościnne. Siedem synagog w zasięgu krótkiego spaceru. Dar od losu i - biorąc pod uwagę Holokaust - cud. Każda piękna, na swój sposób niepowtarzalna. Reprezentantki XV, XVI, XVII i XIX wieku. Kto przesiedział w knajpie, niech żałuje!  

Tegoroczny motyw przewodni - Jerozolima. Feel, move, imagine, discover, listen, look, create. I ja tam byłam, sporo doświadczyłam, a co uwieczniłam (wespół z Piotrem) niniejszym pokazuję. Choć trochę. 


W Synagodze Starej wiersze o Jerozolimie, odczytywane (na telebimie) przez znanych krakowian (m.in. Grzegorza Turnaua i Ewę Lipską). Tło dla wierszy - widoki, dźwięki i zapachy miasta.


Synagoga-muzeum i ortodoksyjni wyznawcy judaizmu. 


W Synagodze Poppera panorama Jerozolimy dla każdego! Pędzle w dłoń samorodni artyści i artystki! Czy ten kotek nie jest zachwycający?

 

Synagoga Remu nadal w remoncie, ale dla mnie - niezmiennie - nastrojowa. Tu świeci się ner tamid (wieczne światło), tu w aron ha-kodesz (szafa ołtarzowa) są zwoje Tory, tu modlą się krakowscy Żydzi... I te pyszne, świeżo odkryte polichromie sklepienia...

 

Jerozolima - miasto 70 nazw, a mimo to wciąż nieodgadnione. 

 

W Synagodze Kupa Jerozolima w obiektywie Grzegorza Meisela. Niektóre zdjęcia jak akwarele. Do tego stare, czarno-białe. To miasto się nie zmienia! 

 

Rabin Boaz Pash - jak kolorowy motyl - przysiadł i odfrunął, nie dając Piotrowi szans na drugie ujęcie.  


W Synagodze Izaaka ciekawy film o Świątyni Jerozolimskiej i... 


(...) mur zachodni, zwany Ścianą Płaczu. Bardzo udana rekonstrukcja. Krakowskie kwitelech pojadą do Doskonale Pięknej. 

“Jeśli zapomnę cię, Jerozolimo, niech uschnie prawica moja! Niech przylgnie język mój do podniebienia, jeślibym nie pamiętał o tobie, jeślibym nie wyniósł Jeruzalem nad największą radość moją!” /Psalm 137, 5-6/

1 komentarz:

  1. Miło było przejść się z Tobą szlakiem krakowskich Synagog. Dziękuję:) A kotek faktycznie urokliwy:)

    OdpowiedzUsuń