poniedziałek, 29 kwietnia 2019

Brrrrrrr


Wieprzowina, czy kaszanka? Co gorsze? z koszernego punktu widzenia.

Świnia to zwierzę trefne samo w sobie: jest wprawdzie parzystokopytna, ale nie należy do przeżuwaczy, a zatem nie spełnia łącznie obu stawianych przez Torę wymogów.

Jednym ze składników kaszanki jest krew. Religijnych Żydów obowiązuje całkowity zakaz jej spożywania.

Kaszrut to kaszrut - jest, albo go nie ma. Nie możemy zatem oceniać, która potrawa gorsza / lepsza. Jedno jest pewne - prawie każdy goj kojarzy, że próżno szukać wieprzowiny na żydowskim stole.



czwartek, 18 kwietnia 2019

Spotkajmy się na Pesach!


Spotkajmy się na Pesach, albo na Wielkanoc. W tym roku oba święta wypadają w tym samym czasie, tyle że Żydzi świętują dłużej.

Na talerzu sederowym nie może zabraknąć tego, co tak pyszni się w koszyczku ze święconką - jajka!

Bejca - pieczone i posypane popiołem jajko, które upamiętnia dodatkową ofiarę pesachową składaną w Świątyni Jerozolimskiej. Jajko to symbol płodności i przetrwania narodu żydowskiego.

Spotkajmy się na Pesach, a w przyszłym roku w Jerozolimie! :)



środa, 17 kwietnia 2019

Ślimaczek


Zachwyciły mnie kieliszki ze ślimaczkiem :), w których serwują domowe wino w knajpce na Lipowej. Skojarzyły mi się z niespiesznym spacerem, który właśnie odbyliśmy i wszystkimi wędrówkami szlakiem judaików.
 
Wiosna i lato to czas wzmożonych wędrówek :) Mam nadzieję, że tak będzie i w tym roku. Trzymajcie kciuki!


poniedziałek, 15 kwietnia 2019

Truposznica


Jak opowiadać dzieciom o Holokauście? Dzieci lubią bawić się autkami, może zatem z pomocą “Truposznicy” autorstwa Franciszka Wacka?
Przedmiot-zabawka nawiązuje do obwoźnych komór gazowych; samochodów wywożących ciała, szczątki, prochy ofiar Zagłady.

Ciągnięty na sznurku wpisuje się w kategorię bio-obiektów Tadeusza Kantora - stanowi przedłużenie i uzupełnienie ciała aktora. Tego typu przedmiot pozornie pomaga, w rzeczywistości utrudnia / uniemożliwia ruch sceniczny. Truposznica spowalnia chód, trzeba stale mieć na nią baczenie.



poniedziałek, 8 kwietnia 2019

Jajko mądrzejsze od kury


Historia ocalenia Solomona Perela zainspirowała Agnieszkę Holland, Agatę Tuszyńską, Lexa Drewinskiego. Jego plakat “Hitlerjunge Salomon” można podziwiać na wystawie “Judaizm w sztuce” w krakowskim Dworku Białoprądnickim.

Dla mnie to dzieło uniwersalne, odnoszące się zarówno do nazizmu, jak i całokształtu Zła. Mam własne, niezależne od intencji Artysty, luźne skojarzenia i interpretacje…

1. Czym skorupka za młodu nasiąknie…
2. Jajko mądrzejsze od kury…
3. Zło rodzi się powoli… Zaczyna od jednej rysy, skazy, jednego pęknięcia… Zło zaczyna się od gestu, słowa i od przyzwolenia na nie.