czwartek, 13 września 2018

Trydent


Dawno, dawno temu żył sobie Szymonek…

To nie będzie bajka z happy endem, ani nawet opowiastka hagiograficzna.

Tuż przed Wielkanocą 1475 roku ginie mały chłopiec. Oskarżenie pada na Żydów. Kilkanaście osób zostaje poddanych torturom i spalonych na stosie. Kult Szymonka doprowadza do ogłoszenia go błogosławionym. Kilkaset lat później wychodzi na jaw, że to kościół katolicki był winny zbrodni.

O Szymonku - symbolu skandalu, rychło zapomniano...
4 komentarze:

 1. Zaintrygowalas mnie ta informacja, ze to 'kościół katolicki był winny zbrodni' na Szymonie z Trydentu.
  W zasobach internetu nie udalo mi sie znalezc nic na ten temat. Czy mozesz zdradzic cos wiecej?
  Z gory dziekuje.
  Tereska

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. Hej Teresko,

   W necie również nie znalazłam tych informacji. Podała nam je lokalna (polskojęzyczna) przewodniczka. Nawet mnie to zaskoczyło, powiedziała bowiem bardzo wprost, że to na polecenie władz kościoła katolickiego zamordowano chłopczyka, aby winę móc zrzucić na Żydów.

   Gdybym wówczas wiedziała, że w necie ten temat jest potraktowany - delikatnie mówiąc oględnie, dopytywałabym o szczegóły.

   Z netu jednak jasno wynika, że... sprawa to mocno śmierdząca, skoro cofnięto kult Szymonka.

   Serdecznie pozdrawiam!

   Usuń
  2. Dziekuje za to wyjasnienie.
   Mam nadzieje, ze nie poprzestaniesz na zdaniu jednej (?) osoby, ze majac naukowe podejscie do zagadnien, swoje mozliwosci, dostep do roznych zrodel i materialow, postarasz sie odszukac potwierdzenie tezy o takim duzym ciezarze.
   Tereska

   Usuń
  3. Jednej? Przecież przewodnik chodzi na kurs, ma wykładowców (często są to właśnie naukowcy), dostęp do materiałów, źródeł...

   A jeśli mówimy o "tezach o dużym ciężarze", to należałoby się raczej skupić nad posądzeniami Żydów o mord rytualny - i wielością takich przykładów na przestrzeni wieków.

   Usuń