piątek, 11 lipca 2014

Szabat w hotelu


Hotelowe wywieszki, instrukcje, foldery bywają nudne. Wszystkie, z wyjątkiem izraelskich :) Oto garść użytecznych informacji dla gości przestrzegających Szabatu i pozostałych świąt żydowskich.

Sensory ruchu / zegar szabatowy
Przyciski funkcji szabatowych oznaczono wizerunkiem świec. Należy je włączyć w piątek, pół godziny przed rozpoczęciem Szabatu. Przedszabatowe ustawienia klimatyzacji pozostają niezmienne w czasie trwania święta. Oświetlenie całego pokoju (w tym lampki do czytania nad łóżkiem) wyłączy się automatycznie o 23:00. Światła w łazience pozostaną zapalone. Otwarcie drzwi mini baru uruchomi włącznik światła i aktywuje system chłodzenia (dlatego osoba przestrzegająca Szabatu nie powinna korzystać z mini baru w trakcie święta).

Klucz szabatowy
Zwykły klucz do pokoju można pobrać z Recepcji do godziny przed rozpoczęciem Szabatu. Nie należy używać wewnętrznego zatrzasku. Można wywiesić znak “Proszę nie przeszkadzać.”

Kupony szabatowe
Kupony na posiłki i napoje szabatowe można zamówić na Recepcji.

Inne
Miejsce wyznaczone do zapalania szabatowych świec znajduje się obok restauracji. Ze względów bezpieczeństwa palenie świec w pokojach jest zabronione.

W Szabat nie wolno zmieniać świata, a instrukcja j.w. odnosi się szczególnie do zakazu zapalania światła i włączania wszelkich urządzeń (w tym elektronicznego otwierania drzwi), zakazu wydawania i posiadania przy sobie pieniędzy.

Szczegółowy tekst w języku angielskim j.n.

Do hotelowych ciekawostek należy także winda szabatowa, która zatrzymuje się na każdym piętrze (najpopularniejsza opcja).


Brak komentarzy:

Publikowanie komentarza