środa, 27 stycznia 2016

Szeptem


W niewielkiej miejscowości Orla na Podlasiu jest piękna synagoga, a tuż obok niej dom prawosławnej szeptuchy - uzdrowicielki, zaklinaczki chorób. 

Modlitwy, klątwy, uroki to typowe (obok np. ziół) elementy tzw. medycyny ludowej, nieobcej także Żydom. Ot, natura z odrobiną magii.   

Gdy lekarz był bezradny, lub poza zasięgiem (np. finansowym), pozostawała modlitwa. Ta w synagodze, lub domu znachera (jid. znachor). 

Dziś do słynnej szeptuchy z Orli przyjeżdżają chorzy z całej Polski. Skoro żydowski “medykament” mógł być niekoszerny, to i prawosławna babcia może pomóc katolikowi. 

Rozpacz i desperacja są… ponad podziałami?


Synagoga w Orli.

poniedziałek, 25 stycznia 2016

Jak Żyd z Żydem II


Czyżby kolejna seria? :)


Lotnisko Ben Guriona, Tel Awiw.

sobota, 23 stycznia 2016

Na zakazie


W piątkowy wieczór na Kazimierzu... parkowanie bywa trudne. Zdesperowanym radzę zostawić samochód przed bramą wjazdową Synagogi Izaaka. W Szabat Żydów obowiązuje zakaz zmieniania świata - pracy - prowadzenia samochodu. Nikt nie będzie próbował tu wjechać, ani stąd wyjechać. I tak aż do zachodu słońca w sobotę.

:)



czwartek, 21 stycznia 2016

Plus


“Izrael jest jedynym krajem na świecie, gdzie nie używa się znaku plus - krzyża - jako znaku dodawania w matematyce.” /fr. “Kilka portretów z Polską w tle. Reportaże izraelskie”, Agata Tuszyńska/ 

Przyjaciel z Izraela wyjaśnia, że to nie do końca prawda. “Religijni Żydzi starają się nie stosować i piszą “+” bez dolnej kreseczki, jak odwrócone “T”. Ale wszędzie w zasadzie pisze się normalny plus.” 

Przy okazji pytam także o zapis działań matematycznych, w związku z tym, że w języku hebrajskim nie ma cyfr.   

“Liczby hebrajskie nie są używane na co dzień nigdzie. Zawsze zwykłe cyfry, pisane od lewej do prawej.”


czwartek, 14 stycznia 2016

Temperatura


Pod tym linkiem znajdziecie katalog projektu Mi Polin. Z Polski - “Mezuza z Tego Domu”. Gorąco zachęcam do przeczytania niezwykłych, wzruszających historii i obejrzenia nostalgicznych zdjęć. 

“Wszystkie mezuzy z kolekcji “Mezuza z Tego Domu” zostały ręcznie wykonane z brązu w odlewni w Niwach Ostrołęckich pod Warką. Brąz, czyli stop miedzi z cyną, znany jest od starożytności. Przedmioty wykonane z brązu są odporne na działanie czynników zewnętrznych i nie rdzewieją. Dzięki temu odlewy śladów po mezuzach będą wieczne. By je wykonać, miedź i cyna zostały ze sobą zmieszane i stopione w temperaturze 1500 stopni C.” 

To także temperatura moich uczuć :) Do projektu, Mi Polin, Heleny i Aleksandra.


Tarnów, Rynek.
 

 Tarnów, ul. Zakątna, od podwórza.


 Tarnów, ul. Zakątna, od podwórza.


 Tarnów, ul. Brodzińskiego.


Tarnów, ul. Brodzińskiego.

sobota, 9 stycznia 2016

FKŻ


Cheder, findżan, kawa po izraelsku...


W oczekiwaniu na kolejny Festiwal Kultury Żydowskiej :)

środa, 6 stycznia 2016

Był sobie stół...




A wokół stołu rozgorzała dyskusja. Nie u mnie, w Internecie. Dlaczego ateiści obchodzą święta? O dziwo, warto poczytać komentarze pod artykułem, większość bardzo sensownych.