niedziela, 9 maja 2010
Zaproszenie do judaizmu
Niewielka (format szkolnego zeszytu), niegruba (147 stron), o przejrzystym układzie treści (Tora, kalendarz żydowski, święta, obyczaje, skrócone dzieje starożytnego Izraela) książka Ninel Kameraz-Kos adresowana jest do szerokiego grona miłośników judaizmu. Pomaga zarówno w poznawaniu tematu, jak i porządkowaniu posiadanej już wiedzy. Najbardziej zadowoleni będą czytelnicy z fluorescencyjnym markerem w dłoni, którym niestraszne robienie notatek na marginesach, zakreślanie ciekawych fragmentów, podkreślanie kluczowych pojęć. Zanim ślady flamastra zbledną, wiedza ma szansę na dobre zagościć w pamięci, oczywiście pod warunkiem częstego przeglądania owych notatek. Jeśli nie taki cel przyświecał sięgnięciu po lekturę „Świąt i obyczajów żydowskich”, wystarczy poddać się ich urokowi, dać zaprosić – choćby tylko ten jeden raz – na szabatowy czulent, uroczystą kolację sederową, purimszpil, bar micwę. Zapomnieć się w grze w drejdl, zaczytać w Księdze Estery, zapatrzeć w płomień hawdalowej świecy. Tęsknie wyszeptać: „W przyszłym roku w Jerozolimie”, lub gromko zakrzyknąć: „Mazel tow!”.
Subskrybuj:
Komentarze do posta (Atom)
Chętnie poddam się urokowi :))
OdpowiedzUsuńDzięki Olu!
Pozdrawiam serdecznie!
Znam tę książeczkę... Korzystałam z niej na studiach na fakultecie z Judaizmu, doktor ciągle podśmiewywał się ze mnie, że całą wiekową wiedzę można zamknąć w małym bryku. Ja natomiast lubię książkę Leo Treppa - Żydzi: Naród,Historia, Religia. Według mnie jest to bardzo ciekawie skonstruowana praca naukowa, którą jednak czyta się jak dobrą beletrystykę. Jeśli nie ma w niej wszystkiego, to przynajmniej zdecydowaną większość. Polecam gorąco :)
OdpowiedzUsuńPozdrawiam cieplutko, wiosennie :)
Kulture i obyczaje-mozna z ksiazek wyczytac,jest ich duzo.Ale zywej kultury i zwyczai nie nauczy sie goj na zywo.Jezyka prawdziwego jidisz(z kultura i glebokoscia),jak nie jestes zydem nie nauczysz sie.
OdpowiedzUsuńNikt z gminy nie dopusci cie do studiowania tej tajemnicy.
Moze Polska jest bardzo daleko posunietym przykladem nowoczesnosci,ale austria,np.jest bardzo konserwatywna-bez korzeni Matczynych-nie ma mozliwosc dostapienia lask poznania.
Poznanie jezyka hebrajskiego nie jest problemem,ale jidisz z caloscia nie jest mozliwe
Zydzi Wiedenscy zamkneli sie w swoim swiatku,tak daleko,ze nawet nowa niedopuszczona kasta,nie ma mozliwosci dostapic przychylku starostwa-np.emigranci rosyjscy
Istnieja roznego rodzaju,przynaleznosci ,jak i statusu Synagogi
Nie musze o tym pisac,bo napewno jest Ci to wszystko znane.
Jedno pytanie tylko-czemu i dlaczego jest Zyd Polski i europejski tak bardzo podzielony?
A propos,wielu polskich zydow jest w wiedniu,bardzo wielu,ktorzy nie uzywaja polskiego jezyka na zewnatrz natomiast dla zachowania polskiego jezyka -zatrudniaja polskie nianie
Ojjjjjjjjjj mam tak wiele pytan,moge Cie nimi zasypywac?
Anhelli, dziękuję za podpowiedź. Ja cenię "Obrzędy i symbole Żydów" Rabina Simona Philipa De Vries Mzn. Uf! ;)
OdpowiedzUsuńMydełkowapodróż, Żydzi w ogóle są bardzo podzieleni. W samym Izraelu także. Oczywiście zasypuj mnie pytaniami, a ja postaram się czerpać z nich natchnienie do kolejnych postów :)
Wszystkim serdecznie dziękuję za odwiedziny i komentarze. Pozdrawiam.
W jednym poście i komentarzach tyle dobrych książkowych adresów:) Sięgnę jednak po "Święta i obyczaje żydowskie". Ależ ciekawie u Ciebie:)
OdpowiedzUsuńKaprysiu, cieszę się i zapraszam serdecznie :)
OdpowiedzUsuń